Що таке радіорепортаж? Аудіосторітелінг, подкаст, звукова художня розповідь на радіо?
04.02.2022

Про визначення, а також про перспективи для розвитку радіорепортажу в Україні, та чи може він стати популярним і для яких радіостанцій – ми запитали у радійників, які однаково добре знаються на теоретичних та практичних особливостях цього жанру, – Юрія Залізняка, тренера UMES, та Руслана Герасименка, випускника нашої школи, програмного директора радіо Релакс.
Юрій:
- Як і будь-який інший репортаж, звуковий призначений для того, аби репортер за посередництва звуків, інтершумів та доречної музики розповів своїй аудиторії історію про людину, подію, явище, свідком яких він став. І всі засоби мови та звукові ефекти мають тут спрацювати таким чином, аби слухай все почув і відчув таким чином, ніби він особисто був у вирі подій, спостерігав певне явище та спілкувався з героями.
- Наближені до ідеалу репортажі я спостерігаю нині у виконанні НВ, The Ukrainians, The Village, Радіо Аристократи і подібних проєктах, які викладають у форматі подкастів в онлайні.
- Онлайн дозволив істотно наситити медійну продукцію мультимедійними засобами, цифрове аудіо добре розвивається і колись пророкована смерть подкастів не стала реальністю. Навіть навпаки – формат інкорпорував різні жанри включно з репортажами і розвивається цілий ринок вже за законами індустрії розваг, приваблюючи слухачів експериментами з темами, звучаннями і їх мистецькою обробкою задля доданою драматичності, емоційності, а отже – і цікавості.
Руслан:
- Радіорепортаж, по суті, один із довгих форм аудіосторітелінгу на радіо. Будь-яка історія може бути втілена у цій формі, при належній драматургії та режисурі, а також, за відповідних технічних умов. Це така собі радійна публіцистика, форма звукового оповідання, яка передбачає як оперативність та достовірність, але і певну емоційність та художність.
- Я знаю, що є багато теоретичних викладів для студентів стосовно радіорепортажу. В українських вишах прийнято навчати радіорепортажу і багато розповідати про його важливість. Але, мушу визнати, що його затребуваність на ринку радіомовників не така вже й велика. Принаймні з мого досвіду.
- Радіорепортаж – не дуже часте явище на комерційних радіостанціях. Передавати настрій та малювати якусь картину звуком вдається дещо коротшими форматами – уривками творів, цитатами та ретельними підбірками треків в ефірі. На Радіо Relax для цього є одна з найпопулярніших рубрик – Relax-читання. А стосовно потреби у звуковій документалістиці (основне призначення радіорепортажу), важко сказати. Оперативно і достовірно новини передають у коротких новинних випусках; емоційно та художньо слухача зацікавлюють коротшими формами – рубриками та трек-листами. Словом, задачі мовлення різних комерційних станцій можуть просто не потребувати такого інструменту, як радіорепортаж. Попри це, я б не прощався із таким видом сторітелінгу.
- При належному продакшні, радіорепортаж може знаходити свого слухача на подкаст-платформах. Такий вид аудіо потребує певної підготовки слухача – зручний час слухання, актуальна та цікава тематика, правильний інфопривід, вдала промоція та інше.
- Сьогодні радіорепортажі, частіше, можуть використовуватися як тестові завдання із перевірки на креативність студентів-медійників, адже формат потребує певних творчих та технічних навичок і в ньому можна простежити особу автора.
А ви – як думаєте? Є перспективи в українського радіорепортажу? Чи використовуєте ви цей жанр на своїх радіостанціях?